Cytat

Znajdujesz się na stronie poświęconej chemii - i to szeroko pojętej. Zamieszczam tu materiały przydatne zarówno w liceum i gimnazjum, jak i na studiach. Oprócz tego znajdziesz tu opisy interesujących doświadczeń, a nawet kilka notek historycznych. Zapraszam!

Kolejna trójwarstwowa ciecz

Tym razem inna trójwarstwowa ciecz, zawierająca olej, która dobrze prezentuje się w szklanej rurce. Olej przepływa przez warstwy i całość bardzo dobrze się prezentuje.
Sprzęt Odczynniki
Długa szklana rurka z korkiem, ewentualnie rurka akwarystyczna, statyw i łapy do zamocowania wszystkiego, okulary i rękawiczki Roztwór siarczanu(VI) miedzi(II) o stężeniu około 0,5 M, olej rycynowy i olej parafinowy, kryształki jodu.

Czynności

Rurkę należy napełnić w 1/3 roztworem siarczanu miedzi, w 1/3 olejem rycynowym i w 1/3 olejem parafinowym zabarwionym kryształkami jodu. Rurkę trzeba zamknąć, a potem można ją do woli odwracać i obserwować, jak roztwory przepływają przez siebie i formują trzy warstwy. Ze względu na obecność olejów, doświadczenie nie jest trwałe i powinno się usuwać pozostałości najdalej kilka dni po jego przeprowadzeniu.

Wyjaśnienie

Kryształki jodu chętnie rozpuszczają się w oleju parafinowym i tworzą górną, fioletową warstwę. Następnie mamy olej rycynowy o naturalnej, lekko żółtej barwie. Na samym dole mamy charakterystycznie niebieski roztwór siarczanu miedzi.

Sprzątanie

Dwie górne, organiczne warstwy powinny zostać przeniesione do pojemnika na halogenowe rozpuszczalniki organiczne, zaś dolny roztwór siarczanu miedzi - do pojemnika na odpady metali ciężkich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© Agata | WS | x x.