Cytat

Znajdujesz się na stronie poświęconej chemii - i to szeroko pojętej. Zamieszczam tu materiały przydatne zarówno w liceum i gimnazjum, jak i na studiach. Oprócz tego znajdziesz tu opisy interesujących doświadczeń, a nawet kilka notek historycznych. Zapraszam!

Chemiczne tornado

Tym razem doświadczenie idealnie na pokaz, które spokojnie może trochę dłużej potrwać i "działać w tle" na wypadek, gdyby gdzieś w trakcie pokazu coś poszło nie tak i trzeba było zyskać nieco na czasie.
Sprzęt Odczynniki
największe cylindry, jakie tylko można znaleźć, okulary i rękawice suchy lód, sporo NaOH, roztwory wskaźników pH
Ostrożnie! Suchy lód jest bardzo zimny i branie go do ręki może skutkować odmrożeniami, dlatego potrzebne są grube rękawice.

Czynności

Cylindry należy napełnić wodą do 4/5 objętości, a następnie dodać wodorotlenek sodu i zamieszać do rozpuszczenia. Do cylindrów należy następnie dodać roztwory wskaźników pH na tyle, by barwa była zadowalająco intensywna. Kiedy przyjdzie czas pokazu, kawałek suchego lodu trzeba wrzucić do cylindra i... obserwować efekty.

Wyjaśnienie

Oprócz unoszących się bąbelków i pary, roztwór będzie zmieniał kolor. Spowodowane jest to stopniowym rozpuszczaniem się CO2 w wodzie i jego reakcją z NaOH, w wyniku której dochodzi do obniżania się pH roztworu. Prowadzi to do zmiany barwy roztworów. Zmiana ta zaczyna się od dołu cylindra i przy sprzyjającym szczęściu można zobaczyć kilka barw w jednym cylindrze. Przebieg doświadczenia można łatwo cofnąć, jeśli pH obniży się zbyt mocno - wystarczy dodać nową porcję NaOH, które szybko rozpuści się w kwaśnym roztworze i znów zmieni barwę roztworów. \[ CO_{2} + 2 H_{2}O \rightarrow HCO_{3}^{-} + H_{3}O^{+} \]

Sprzątanie

Roztwory należy zobojętnić, a następnie można wylać do zlewu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© Agata | WS | x x.