Cytat

Znajdujesz się na stronie poświęconej chemii - i to szeroko pojętej. Zamieszczam tu materiały przydatne zarówno w liceum i gimnazjum, jak i na studiach. Oprócz tego znajdziesz tu opisy interesujących doświadczeń, a nawet kilka notek historycznych. Zapraszam!

Chemiczna żarówka

Tym razem proste doświadczenie, dzięki któremu rozświetlimy pracownię naprawdę jasnym światłem. Będzie ono na tyle intensywne, że zdecydowanie nie trzeba zaciemniać pomieszczenia, a raczej przynieść okulary przeciwsłoneczne. To do dzieła :)
Sprzęt Odczynniki
duża i mocna kolba (500 lub 1000 ml), zagięta na końcu łyżka do spalań, palnik, okulary przeciwsłoneczne wiórki magnezowe, wrzątek (może być woda kranowa z czajnika)
Ostrożnie! Otrzymane światło jest naprawdę intensywne i może oślepić, więc przed wykonaniem doświadczenia dobrze jest poprosić widownię, by przymknęła nieco oczy. Operator koniecznie powinien nosić okulary przeciwsłoneczne. Łyżka powinna być tak zagięta, by podczas wkładania jej do kolby dłoń przeprowadzającego doświadczenie nie znajdowała się nad wylotem. Dobrze jest przećwiczyć sobie to doświadczenie.

Czynności

Kolbę napełniamy wrzątkiem do 1/3 lub 1/2 objętości. Następnie sypiemy magnez na łyżkę do spalań i podpalamy w palniku. Łyżkę z płonącym magnezem jednym płynnym ruchem umieszczamy w kolbie tuż nad powierzchnią wody. Kolba wypełnia się ogniem i światłem.

Wyjaśnienie

Płonący magnez spala się w wypełniającej kolbę parze wodnej, tworząc tlenek magnezu i wodór. \[ Mg + H_{2}O \rightarrow MgO + H_{2} \]

Sprzątanie

Biały tlenek magnezu z łyżki należy umieścić w pojemniku na mniej toksyczne odpady nieorganiczne. Wodę można wylać do zlewu.

1 komentarz:

© Agata | WS | x x.