Cytat

Znajdujesz się na stronie poświęconej chemii - i to szeroko pojętej. Zamieszczam tu materiały przydatne zarówno w liceum i gimnazjum, jak i na studiach. Oprócz tego znajdziesz tu opisy interesujących doświadczeń, a nawet kilka notek historycznych. Zapraszam!

Wybuch z cynku i siarki

Tytuł mówi sam za siebie. Wystarczy trochę cynku i siarki, i już mamy piękny wybuch na pokaz.
Sprzęt Odczynniki
Łyżka, palnik gazowy, kawałek drutu, ognioodporne podłoże, okulary i rękawiczki sproszkowany cynk, sproszkowana siarka
Ostrożnie! Podczas doświadczenia wydziela się dużo ciepła i dymu, dlatego powinno być ono prowadzone co najmniej pod wyciągiem, albo na świeżym powietrzu.

Czynności

Mieszamy dokładnie 10 g cynku i 20 g siarki, a następnie usypujemy kopczyk na ognioodpornym podłożu. Drucik rozżarzamy w palniku, a potem przykładamy do mieszaniny. Początkowo siarka zaczyna się topić, a po krótkim czasie rozpoczyna się właściwa reakcja, czyli wybuch, syk, płomienie i dym.

Wyjaśnienie

Reakcja cynku z siarką jest silnie egzotermiczna. Poza tym cynk reaguje też z zawartym w powietrzu tlenem. \[ Zn + S \rightarrow ZnS\\ 2 Zn + O_{2} \rightarrow 2 ZnO \] Tlenek cynku jest żółty, gdy gorący, a po ostygnięciu bieleje.

Sprzątanie

Pozostałości po reakcji przenosimy do pojemnika na mniej toksyczne odpady nieorganiczne.

1 komentarz:

  1. Polecam wam firmę https://www.metaltech.pl/zabezpieczenia-antykorozyjne/cynkowanie-ogniowe/ która zajmuje się cynkowaniem ogniowym i cynkowaniem galwaniczym. Cynkowanie stanowi najlepszą ochronę wyrobów z żelaza i jego stopów przed korozją.

    OdpowiedzUsuń

© Agata | WS | x x.