Doświadczenie z ryczącymi misiami to jedno z prostszych, ale jednocześnie efektownych doświadczeń, które na pewno spodoba się widowni i jednocześnie nie będzie wymagało potem sprzątania całej pracowni.
Sprzęt |
Odczynniki |
Duża probówka (im większa, tym lepsza), może być cylinder, do tego palnik gazowy, statyw, łapa i łącznik, rękawice i okulary ochronne. |
chloran potasu, paczka żelek |
Ostrożnie!
Chloran potasu jest bardzo silnym utleniaczem. Reaguje ze związkami organicznymi na tyle gwałtownie, że mieszanina reakcyjna może się zapalić, a w skrajnych przypadkach nawet wybuchnąć.
Czynności
Sypiemy chloran potasu do 1/3 lub połowy probówki, następnie topimy sól, ogrzewając całość nad płomieniem palnika. Następnie wrzucamy miśka. Miś żelkowy zapali się bardzo jasnym płomieniem i będzie podskakiwał na powierzchni soli, jednocześnie wydając "ryczący" dźwięk. Tutaj trzeba być ostrożnym, ponieważ chloran potasu może wyprysnąć z probówki.
Sprzątanie
Pozostałość chloranu potasu mieszamy z roztworem kwasu solnego i ogrzewamy do zagotowania. Następnie mieszaninę zobojętniamy wodorotlenkiem sodu. Resztę można bezpiecznie wylać do zlewu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz