Elektroliza - jest to zbiór zmian fizykochemicznych, zachodzących w ciele pod wpływem przyłożonego napięcia elektrycznego. Elektrolizie towarzyszyć może (choć nie musi) szereg dodatkowych zjawisk, takich jak dysocjacja elektrolityczna, transport jonów do elektrod, wtórne przemiany jonów na elektrodach i inne.
I prawo Faradaya - masa substancji wydzielonej podczas elektrolizy jest proporcjonalna do ładunku, który przepłynął przez elektrolit.
\[
m = Q ⋅ k = I ⋅ t ⋅ k
\]
gdzie m jest masą substancji wydzielonej na elektrodzie, Q to ładunek, który przepłynął przez elektrolit, I jest to natężenie prądu, t - czas w którym płynął prąd, zaś k to równoważnik elektrolityczny.
Równoważnik elektrolityczny - masa substancji wydzielonej przy przepływie przez elektrolit ładunku elektrycznego 1 C.
II prawo Faradaya - ładunek Q potrzebny do wydzielenia lub wchłonięcia masy m jest dany zależnością:
\[
Q = \frac{Fmz}{M}
\]
gdzie m jest masą substancji wydzielonej na elektrodzie, Q to ładunek, który przepłynął przez elektrolit, F to stała Faradaya, M - masa molowa jonu, zaś z - jego ładunek.
Przykład 1
Oblicz masę miedzi wydzielonej na katodzie, jeżeli przez elektrodę w czasie 500 s przepłynął prąd o natężeniu 4 A.
- Zaczynamy od zapisania równania reakcji. \[ Cu^{2+} + 2 e^{-} → Cu \]
- Obliczamy wartość współczynnika proporcjonalności. \[ k = \frac{M}{nF}\\ k = \frac{63,5\; \frac{g}{mol}}{2⋅96500\frac{F}{mol}}=3,3⋅10^{-4} \frac{g}{F} \]
- Na podstawie prawa Faradaya wyznaczamy masę miedzi. \[ m = k ⋅ I ⋅ t\\ m = 3,3 ⋅ 10^{-4} F ⋅ 500 s ⋅ 4 A = 0,66 g \]
- Odpowiedź: wydzieliło się 0,66 g miedzi.
Przykład 2
Elektroliza roztworu siarczanu(VI) sodu trwała godzinę i użyto do niej prądu o natężeniu 2 A. Oblicz objętość wydzielonych gazów, mierzoną w warunkach normalnych.
- Zaczynamy od równania reakcji elektrolizy. \[ Anoda:\;\;2 H_{2}O → O_{2}↑ + 4 e^{-} + 4 H^{+}\\ Katoda:\;\;2 H_{2}O + 2 e^{-} → H_{2}↑ + 2 OH^{-} \]
- Obliczamy masę tlenu wydzielonego na katodzie, korzystają z prawa Faradaya. \[ k = \frac{32\;\frac{g}{mol}}{4⋅96500\frac{F}{mol}} = 8,3⋅10^{-4}\frac{g}{F}\\ m = k I t = 8,3⋅10^{-4}\frac{g}{F} ⋅ 3600 s ⋅2A = 0,6g \]
- Przeliczamy masę tlenu na jego objętość. \[ n = \frac{0,6g}{32\frac{g}{mol}} = 0,019 mola\\ V = 22,4 \frac{dm^{3}}{mol} ⋅ 0,019 mola = 0,4 dm^{3} \]
- Czas na sumaryczne równanie elektrolizy \[ 2H_{2}O → 2 H_{2}↑ + O_{2}↑ \]
- Na podstawie tego równania reakcji obliczamy objętość wodoru. \[ 1 \;mol \;O_{2} \longrightarrow 2 \;mole \;H_{2}\\ 0,4 \;dm^{3} \;O_{2} \longrightarrow x \;dm^{3} \;H_{2}\\ x = 2 ⋅ 0,4 dm^{3} = 0,8 dm^{3} \]
- Odpowiedź: Na elektrodach wydzieliło się 0,4 dm3 tlenu oraz 0,8 dm3 wodoru.
Niestety ja dokładnie pamiętam, że miałem problem z tymi rzeczami aby je zrozumieć, ale teraz bez większego problemu pracuję z maszynami elektrycznymi. Fajnie, że w firmie również mam możliwość płacenia mniejszych rachunków za prąd https://poprostuenergia.pl/prad-dla-firmy/ więc przekłąda się to na lepszy rozwój firmy.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawie napisane. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawie to zostało opisane.
OdpowiedzUsuńŚwietna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńJakoś niestety nie znam się na tych sprawach i właśnie dlatego za każdym razem dzwonię po odpowiedniego fachowca. Bardzo dobrze mi się współpracuje z elektrykiem ahttps://elektryk-wroclaw.pl/oferta/ do którego mam pełne zaufanie.
OdpowiedzUsuńJa też w zupełności się nie znam na takich aspektach i zgadzam się z poprzedniczką - że najlepiej zgłosić się do fachowca. Również warto odwiedzić może jakiegoś specjalistę, który doradzi też w takich kwestiach - który tani prąd dla firm będzie najlepszy???
OdpowiedzUsuńMając do czynienia z awarią zasilania w mojej firmie, zrozumiałem, jak ważna jest szybka i efektywna reakcja elektryka. Znalezienie firmy, która oferuje szybką pomoc w nagłych przypadkach, jest niezwykle ważne. Dla osób potrzebujących takiej pomocy, polecam https://wzu-energpol.pl/. Ich profesjonalizm i szybka reakcja są niezastąpione w kryzysowych sytuacjach.
OdpowiedzUsuń