Cytat

Znajdujesz się na stronie poświęconej chemii - i to szeroko pojętej. Zamieszczam tu materiały przydatne zarówno w liceum i gimnazjum, jak i na studiach. Oprócz tego znajdziesz tu opisy interesujących doświadczeń, a nawet kilka notek historycznych. Zapraszam!

Elektroliza

Elektroliza - jest to zbiór zmian fizykochemicznych, zachodzących w ciele pod wpływem przyłożonego napięcia elektrycznego. Elektrolizie towarzyszyć może (choć nie musi) szereg dodatkowych zjawisk, takich jak dysocjacja elektrolityczna, transport jonów do elektrod, wtórne przemiany jonów na elektrodach i inne.
I prawo Faradaya - masa substancji wydzielonej podczas elektrolizy jest proporcjonalna do ładunku, który przepłynął przez elektrolit.
\[ m = Q ⋅ k = I ⋅ t ⋅ k \]
gdzie m jest masą substancji wydzielonej na elektrodzie, Q to ładunek, który przepłynął przez elektrolit, I jest to natężenie prądu, t - czas w którym płynął prąd, zaś k to równoważnik elektrolityczny.
Równoważnik elektrolityczny - masa substancji wydzielonej przy przepływie przez elektrolit ładunku elektrycznego 1 C.
II prawo Faradaya - ładunek Q potrzebny do wydzielenia lub wchłonięcia masy m jest dany zależnością:
\[ Q = \frac{Fmz}{M} \]
gdzie m jest masą substancji wydzielonej na elektrodzie, Q to ładunek, który przepłynął przez elektrolit, F to stała Faradaya, M - masa molowa jonu, zaś z - jego ładunek.

Przykład 1

Oblicz masę miedzi wydzielonej na katodzie, jeżeli przez elektrodę w czasie 500 s przepłynął prąd o natężeniu 4 A.
  1. Zaczynamy od zapisania równania reakcji. \[ Cu^{2+} + 2 e^{-} → Cu \]
  2. Obliczamy wartość współczynnika proporcjonalności. \[ k = \frac{M}{nF}\\ k = \frac{63,5\; \frac{g}{mol}}{2⋅96500\frac{F}{mol}}=3,3⋅10^{-4} \frac{g}{F} \]
  3. Na podstawie prawa Faradaya wyznaczamy masę miedzi. \[ m = k ⋅ I ⋅ t\\ m = 3,3 ⋅ 10^{-4} F ⋅ 500 s ⋅ 4 A = 0,66 g \]
  4. Odpowiedź: wydzieliło się 0,66 g miedzi.

Przykład 2

Elektroliza roztworu siarczanu(VI) sodu trwała godzinę i użyto do niej prądu o natężeniu 2 A. Oblicz objętość wydzielonych gazów, mierzoną w warunkach normalnych.
  1. Zaczynamy od równania reakcji elektrolizy. \[ Anoda:\;\;2 H_{2}O → O_{2}↑ + 4 e^{-} + 4 H^{+}\\ Katoda:\;\;2 H_{2}O + 2 e^{-} → H_{2}↑ + 2 OH^{-} \]
  2. Obliczamy masę tlenu wydzielonego na katodzie, korzystają z prawa Faradaya. \[ k = \frac{32\;\frac{g}{mol}}{4⋅96500\frac{F}{mol}} = 8,3⋅10^{-4}\frac{g}{F}\\ m = k I t = 8,3⋅10^{-4}\frac{g}{F} ⋅ 3600 s ⋅2A = 0,6g \]
  3. Przeliczamy masę tlenu na jego objętość. \[ n = \frac{0,6g}{32\frac{g}{mol}} = 0,019 mola\\ V = 22,4 \frac{dm^{3}}{mol} ⋅ 0,019 mola = 0,4 dm^{3} \]
  4. Czas na sumaryczne równanie elektrolizy \[ 2H_{2}O → 2 H_{2}↑ + O_{2}↑ \]
  5. Na podstawie tego równania reakcji obliczamy objętość wodoru. \[ 1 \;mol \;O_{2} \longrightarrow 2 \;mole \;H_{2}\\ 0,4 \;dm^{3} \;O_{2} \longrightarrow x \;dm^{3} \;H_{2}\\ x = 2 ⋅ 0,4 dm^{3} = 0,8 dm^{3} \]
  6. Odpowiedź: Na elektrodach wydzieliło się 0,4 dm3 tlenu oraz 0,8 dm3 wodoru.

7 komentarzy:

  1. Niestety ja dokładnie pamiętam, że miałem problem z tymi rzeczami aby je zrozumieć, ale teraz bez większego problemu pracuję z maszynami elektrycznymi. Fajnie, że w firmie również mam możliwość płacenia mniejszych rachunków za prąd https://poprostuenergia.pl/prad-dla-firmy/ więc przekłąda się to na lepszy rozwój firmy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawie to zostało opisane.

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Jakoś niestety nie znam się na tych sprawach i właśnie dlatego za każdym razem dzwonię po odpowiedniego fachowca. Bardzo dobrze mi się współpracuje z elektrykiem ahttps://elektryk-wroclaw.pl/oferta/ do którego mam pełne zaufanie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja też w zupełności się nie znam na takich aspektach i zgadzam się z poprzedniczką - że najlepiej zgłosić się do fachowca. Również warto odwiedzić może jakiegoś specjalistę, który doradzi też w takich kwestiach - który tani prąd dla firm będzie najlepszy???

    OdpowiedzUsuń
  7. Mając do czynienia z awarią zasilania w mojej firmie, zrozumiałem, jak ważna jest szybka i efektywna reakcja elektryka. Znalezienie firmy, która oferuje szybką pomoc w nagłych przypadkach, jest niezwykle ważne. Dla osób potrzebujących takiej pomocy, polecam https://wzu-energpol.pl/. Ich profesjonalizm i szybka reakcja są niezastąpione w kryzysowych sytuacjach.

    OdpowiedzUsuń

© Agata | WS | x x.