Cytat

Znajdujesz się na stronie poświęconej chemii - i to szeroko pojętej. Zamieszczam tu materiały przydatne zarówno w liceum i gimnazjum, jak i na studiach. Oprócz tego znajdziesz tu opisy interesujących doświadczeń, a nawet kilka notek historycznych. Zapraszam!

Wodorki

Jak sama nazwa wskazuje, wodorki są związkami jakiegoś pierwiastka z wodorem. Ich charakter chemiczny zmienia się od zasadowego do kwasowego w zależności od tego, z czym wodór został połączony. Wodorki zasadowe tworzą z wodą zasady, a kwasowe - kwasy. Istnieją również wodorki obojętne, które nie reagują z wodą.

Wodorki zasadowe

Wszystkie wodorki metali są zasadowe, do tego dolicza się też wodorek niemetalu, czyli amoniak. W wodorkach metali I i II grupy głównej wodór przyjmuje -I stopień utlenienia (to wyjątek). W reakcji z wodą dają odpowiedni wodorotlenek i wodór.
\[ 2 KH + 2 H_{2}O \rightarrow 2 KOH + H_{2}\uparrow \]
Amoniak jest wodorotlenkiem zasadowym, który reaguje z wodą w inny sposób. Zamiast się rozpadać, zachowuje się jak zasada Bronsteda i przyjmuje H+ od wody.
\[ NH_{3} + H_{2}O \rightarrow NH_{4}^{+} + OH^{-} \]

Wodorki kwasowe

Wodorki kwasowe to zawsze wodorki niemetali. Dysocjują one w wodzie (kwasy Bronsteda).
\[ HI + H_{2}O \rightarrow H_{3}O^{+} + I^{-} \]

Wodorki obojętne

Wodorki obojętne nie reagują z wodą i wszystkie są wodorkami niemetali. Najbardziej sztandarowym przykładem jest metan CH4, PH3 i SH4.

Otrzymywanie

Wodorki najczęściej otrzymuje się na drodze bezpośredniej syntezy z pierwiastków:
\[ H_{2} + S \rightarrow H_{2}S \]

Stan skupienia

Większość wodorków to ciała stałe, jednak niektóre są gazami (głównie wodorki niemetali jak CH4, HCl, H2S). Rzadko się zdarza, żeby były cieczami, np. PH3.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© Agata | WS | x x.