Otrzymywanie amoniaku
Amoniak jest otrzymywany metodą Bosha-Habera z wodoru i azotu. Mieszaninę tych gazów ogrzewa się do 800oC i spręża do ciśnienia 35 MPa, a następnie przepuszcza nad katalizatorem. Skrapla się wtedy powstały amoniak, zaś nieprzereagowany gaz zostaje zawrócony do ponownej reakcji.
\[
3 H_{2} + N_{2} \rightarrow 2 NH_{3}
\]
Otrzymywanie kwasu siarkowego
Kwas siarkowy otrzymuje się w kilkuetapowym procesie. Najpierw następuje spalenie siarki bądź utlenienie siarczków tak, by otrzymać dwutlenek siarki.
\[
S + O _{2} \rightarrow SO_{2}\uparrow\\
2 ZnS + 3 O_{2} \rightarrow 2 ZnO + 2 SO_{2}\uparrow
\]
Drugi etap to przeprowadzenie SO2 do SO3. Utlenienie to zachodzi zazwyczaj na stałym katalizatorze, jakim jest pięciotlenek wanadu V2O5. Tak otrzymany SO3 jest wprowadzany do roztworu kwasu siarkowego(VI). Robi się tak, ponieważ SO3 znacznie lepiej rozpuszcza się w roztworze H2SO4 niż w wodzie. Tak otrzymany roztwór (czyli oleum) można rozcieńczyć do 98% roztworu H2SO4, lub rozprowadzać dalej w tej postaci.
Otrzymywanie kwasu azotowego
Proces otrzymywania kwasu azotowego zaczyna się od utlenienia amoniaku do NO2.
\[
4 NH_{3} + 5 O_{2} \rightarrow 4 NO + 6 H_{2}O\\
2 NO + O_{2} \rightarrow 2 NO_{2}
\]
Następnie NO2 wprowadza się do wody.
\[
6 NO_{2} + 2 H_{2} \rightarrow 4 HNO_{3} + 2 NO
\]
Tlenek azotu jest zbierany i zawracany do drugiego etapu procesu. W taki sposób można otrzymać kwas azotowy, którego stężenie będzie wynosiło około 60%.
Otrzymywanie wodorotlenku sodu
Istnieją dwie metody otrzymywania wodorotlenku sodu: przeponowa i rtęciowa. Obie metody polegają na elektrolizie wodnego roztworu NaCl.
W metodzie przeponowej ma rozdzieloną część anodową i katodową roztworu. Przepona ta zapobiega przedostawaniu się chloru do roztworu katodowego. Gdy proces się zakończy, roztwór katodowy się zatęża i wydziela się NaOH.
\[
2 Cl^{-} \rightarrow Cl_{2} + 2 e \qquad anoda\\
2 H_{2}O + 2e \rightarrow H_{2} + 2 OH^{-} \qquad katoda
\]
W metodzie przeponowej ma rozdzieloną część anodową i katodową roztworu. Przepona ta zapobiega przedostawaniu się chloru do roztworu katodowego. Gdy proces się zakończy, roztwór katodowy się zatęża i wydziela się NaOH.
W metodzie rtęciowej używa się dwóch różnych elektrod. Anodę stanowi zwykła elektroda grafitowa, zaś katodę - elektroda rtęciowa. Dzięki temu możliwa jest redukcja sodu w obecności wody - sód zwyczajnie rozpuszcza się w rtęci i nie ma kontaktu z roztworem.
\[
2 Cl^{-} \rightarrow Cl_{2} + 2 e \qquad anoda\\
Na^{+} + e \rightarrow Na_{(amalgamat)} \qquad katoda
\]
Następnie rtęć zmieszaną z sodem przepompowuje się do elektrolizera wypełnionego czystą wodą. Proces się odwraca - teraz elektroda rtęciowa jest anodą i następuje utlenienie sodu oraz wydzielenie jonów Na+ do wody. Na katodzie następuje elektroliza wody. W efekcie w roztworze mamy jony OH- i Na.
\[
Na_{(amalgamat)} \rightarrow Na^{+} + e\qquad anoda\\
2 H_{2}O + 2e \rightarrow H_{2} + 2 OH^{-}\qquad katoda
\]
Z otrzymanego roztworu wykrystalizowuje się stały NaOH.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz