Cytat

Znajdujesz się na stronie poświęconej chemii - i to szeroko pojętej. Zamieszczam tu materiały przydatne zarówno w liceum i gimnazjum, jak i na studiach. Oprócz tego znajdziesz tu opisy interesujących doświadczeń, a nawet kilka notek historycznych. Zapraszam!

Fluorowce

źródło: wikipedia.org
Fluorowce są bardzo aktywnymi pierwiastkami, zaś ich aktywność maleje w dół grupy. Reagują w pokojowych warunkach niemalże ze wszystkimi pierwiastkami. Mają właściwości utleniające, przy czym ich zdolność do utleniania maleje w dół grupy. Tak samo jak elektroujemność. Rośnie natomiast promień atomowy.

Występowanie

Ze względu na swoją wysoką reaktywność fluorowce nie występują w przyrodzie w stanie wolnym. Najmniej jest jod i bromu, chlor zaś występuje najczęściej pod postacią chlorku sodu. Najważniejszym związkiem fluoru jest fluoryt, czyli fluorek wapnia. Astat jest pierwiastkiem promieniotwórczym i otrzymuje się go głównie podczas bombardowania bizmutu za pomocą cząstek alfa. Najczęściej uzyskuje się fluorowce w postaci pierwiastkowej poprzez prowadzenie elektrolizy roztworów ich soli.

Związki z tlenem i wodorem

Pierwiastek Związek Nazwa
F O2F difluorek tlenu
HF fluorowodór
Cl Cl2O tlenek chloru, ditlenek chloru
Cl2O3 tridlenek dichloru
ClO2 ditlenek chloru
Cl2O7 heptatlenek chloru
HCl chlorowodór
Br Br2O tlenek bromu (I), tlenek dibromu
BrO2 ditlenek bromu
HBr bromowodór
I I2O4 tetratlenek dijodu
I2O5 pentatlenek dijodu
I2O7 heptatlenek dijodu
HI jodowodór
At HAt wodoroastat

Tlenki

Tlenki fluorowców są nietrwałe i zazwyczaj szybko ulegają jakimś reakcjom redoks (zależy, co jest w pobliżu).

Wodorki

Wszystkie wodorki fluorowców dobrze rozpuszczają się w wodzie i mają bez wyjątku charakter kwasowy. Są gazami, z wyjątkiem HF, który jest cieczą. Kwas fluorowodorowy jest kwasem słabym, zaś pozostałe są mocne, przy czym moc kwasów rośnie w dół grupy - jest to skutek rosnącego promienia atomowego. Fluorowodoru nie da się utlenić, ale inne wodorki owszem, przy czym najtrudniej idzie z HCl, a najłatwiej z HI. HF jest kwasem zdolnym trawić szkło, dlatego do pracy z nim potrzebna jest specjalna aparatura.

Kwasy tlenowe

Kwasy tlenowe tworzą wszystkie fluorowce oprócz floru. Mają one następujące wzory:
  • HMO - kwas chlorowy/bromowy/jodowy(I)
  • HMO2 - kwas chlorowy/bromowy/jodowy(III)
  • HMO3 - kwas chlorowy/bromowy/jodowy(V)
  • HMO4 - kwas chlorowy/bromowy/jodowy(VII)
Tlenowe kwasy fluorowców są raczej nietrwałe - szybko się rozkładają. Znacznie trwalsze są ich sole. Trwałość kwasów oraz ich moc wzrasta wraz ze stopniem utlenienia fluorowca. Kwasy oraz ich sole wykazują własności utleniające. Najszersze zastosowanie mają chlorany - sole te są używane szeroko do bielenia tkanin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© Agata | WS | x x.