Cytat

Znajdujesz się na stronie poświęconej chemii - i to szeroko pojętej. Zamieszczam tu materiały przydatne zarówno w liceum i gimnazjum, jak i na studiach. Oprócz tego znajdziesz tu opisy interesujących doświadczeń, a nawet kilka notek historycznych. Zapraszam!

Azotowce

Nie będzie zaskoczenie, jeśli powiem, że zmiany w chemicznych właściwościach azotowców zachodzą płynnie w dół grupy. Azot i fosfor to typowe niemetale, tworzące kwasy, arsen i antymon tworzą związki amfoteryczne, zaś bizmut to metal o charakterze zasadowym. W dół grupy maleje elektroujemność i energia jonizacji, wzrasta zaś promień atomowy i zdolność do przewodzenia prądu. Zmieniają się również właściwości fizyczne. Azot jest gazem, zaś pozostałe pierwiastki tworzą ciała stałe, przy czym fosfor tworzy kilka ważnych odmian alotropowych, które zostaną osobno omówione.

Występowanie

Azot występuje w atmosferze w postaci cząsteczkowej. Można go też spotkać w formie soli - azotanów, np. azotan(V) sodu. Arsen, antymon i bizmut występują rzadko w skorupie ziemskiej, najczęściej jako siarczki. Fosfor można znaleźć w formie apatytów, czyli fosforanów wapnia.

Związki z tlenem i wodorem

Pierwiastek Związek Nazwa
N N2O tlenek azotu (I), podtlenek azotu, gaz rozweselający, tlenek diazotu
NO tlenek azotu (II), monotlenek azotu
N2O3 tritlenek diazotu, tlenek azotu(III) w którym jeden atom azotu jest na formalnym stopniu utlenienia IV a drugi II.
NO2 dwutlenek azotu, tlenek azotu(IV), ditlenek azotu, tworzy dimer N2O4
N2O5 pentatlenek diazotu, tlenek azotu(V)
NH3 amoniak, wodorek azotu(III)
P P4O6 tlenek fosforu(III), tritlenek fosforu, trójtlenek fosforu, dimer P2O3
P4O10 tlenek fosforu(V), pentatlenek fosforu, pięciotlenek fosforu, dimer P2O5
PH3 wodorek fosforu(III)
P4On
As As4O6 tlenek arsenu(III), tritlenek arsenu, trójtlenek arsenu
As4O10 tlenek arsenu(V), pentatlenek arsenu, pięciotlenek arsenu
AsH3 wodorek arsenu(III)
Sb Sb4O6 tlenek antymonu(III), tritlenek antymonu, trójtlenek antymonu
Sb2O5 pentatlenek diantymonu, tlenek antymonu(V)
Sb4O10 tlenek antymonu(V), pentatlenek antymonu, pięciotlenek antymonu
SbH3 wodorek antymonu(III)
Bi Bi2O3 tlenek bizmutu(III), tritlenek dibizmutu
BiH3 wodorek bizmutu(III)

Tlenki

Azot tworzy bardzo dużą liczbę tlenku i można je rozróżnić pod względem ich trwałości. Większość tlenków azotu jest kwasowa, tylko tlenek azotu(II) jest obojętny. Tlenki fosforu mają charakter kwasowy. Tlenek arsenu(III) (arszenik) i tlenek antymonu(III) wykazują właściwości amfoteryczne. Tlenek bizmutu jest tlenkiem zasadowym i reaguje wyłącznie z kwasami (nie z wodą), dając odpowiednią sól bizmutu(III).

Wodorki

Wszystkie azotowce tworzą wodorki typu MH3, które mają charakterystyczny, piramidalny kształt. Są substancjami lotnymi i w temperaturze pokojowej gazami. Jedynie amoniak i fosforowodów są trwałe, pozostałe wodorki rozkładają się bez ogrzewania. Amoniak ma właściwości zasadowe, nieco słabiej zasadowy jest fosforowodór, zaś pozostałe wodorki nie posiadają właściwości zasadowych.

Reakcje

Reakcje z wodorem (bezpośrednia synteza wodorków: \[ N_{2} + 3 H_{2} \rightarrow 2 NH_{3}\;\;Metoda\; Habera\; i\; Boscha\\ P_{4} + 6 H_{2} \rightarrow 4 PH_{3} \] Azot trudno reaguje z tlenem - potrzeba do tego bardzo wysokiej temperatury. Fosfor tworzy odpowiednie tlenki w zależności od warunków spalania, zaś arsen tworzy jedynie tlenek arsenu(III) w bezpośredniej syntezie. \[ N_{2} + O_{2} \rightarrow 2 NO\\ P_{4} + 3 O_{2} \rightarrow P_{4}O_{6}\\ P_{4} + 5 O_{2} \rightarrow P_{4}O_{10}\\ 4 As + 3 O_{2} \rightarrow As_{4}O_{6} \]

Alotropia azotowców

Azot występuje tylko w jednej postaci - cząsteczek N2. Arsen, antymon oraz bizmut w normalnych warunkach tworzą kryształy metaliczne. Fosfor tworzy tetraedryczne cząsteczki i cztery odmiany alotropowe - fosfor biały, czerwony, fioletowy oraz czarny.
Fosfor biały - najaktywniejsza odmiana alotropowa fosforu. Biała, lepka, woskowata substancja o temperaturze topnienia 44 °C i wrzenia 280 °C. Tworzy dwie formy krystaliczne, α (układ regularny), stabilna w warunkach normalnych oraz β (układ heksagonalny), stabilna poniżej -80 °C.Fosfor biały przechowuje się pod wodą. Na powietrzu szybko się utlenia, z widoczną w ciemności zielonkawą poświatą (stąd termin fosforescencja). Fosfor biały jest silnie trujący.
Fosfor czerwony - występuje pod postacią ciemnoczerwonego proszku. Jest nierozpuszczalny w wodzie ani w żadnym rozpuszczalniku. Brak właściwości trujących. Mniej aktywny niż fosfor biały, nie utlenia się w normalnych warunkach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© Agata | WS | x x.